smary silnikowe

Najlepsze oleje do samochodów ciężarowych

Każdy kierowca samochodu osobowego wie, jak ważne jest wymienianie na czas oleju w swoim silniku. Podczas zakupu zwraca się uwagę na rodzaj oleju, jego markę czy też oczywiście parametry. Jak się jednak okazuje, znacznie ważniejszą sprawą jest wymienianie oleju w silniku samochodu ciężarowego. Z jakiego powodu jest to tak istotne, a także jak się powinno taki olej dobierać?

Dlaczego wymiana oleju w samochodzie ciężarowym jest tak ważna?

Olej silnikowy to zaraz po paliwie najważniejsza substancja obecna w pojeździe. Dzięki niemu silnik cały czas otrzymuje odpowiednie smarowanie, może przez długi czas pracować bez przegrzewania się czy też ryzyka nadmiernego zużycia.
Wiedzieć jednak trzeba, że pojazdy ciężarowe wymagają znacznie lepszych i lepiej dobranych odmian olejów. Samochody te nie tylko wykonują o wiele dłuższe odcinki, lecz są także użytkowane znacznie bardziej intensywnie. Ich silniki pracują pod większym obciążenie i z tego powodu potrzebują do poprawnego działania możliwie najlepsze oleje.

Na co zwracać uwagę wybierając oleje do samochodów ciężarowych?

Każdy kierowca doskonale wie, jak powinno się wybierać olej do silnika samochodu osobowego. Jeśli jednak chodzi o olej do auta ciężarowego, to zauważyć tu trzeba kilka podstawowych różnic. Przede wszystkim najważniejszą z nich jest nieco inny skład, w którym powinny znaleźć się specjalne przeciwutleniacze. Jakie jest ich zadanie i dlaczego są one tak ważne?
Przeciwutleniacze w oleju silnikowym to specjalne substancje, dzięki którym zwiększa się wytrzymałość silnika na obciążenie cieplne. Innymi słowy, silnik może dłużej pracować pod dużym obciążeniem bez ryzyka uszkodzenia. A jak każdy doskonale wie, silniki aut ciężarowych są znacznie bardziej obciążone niż pojazdów osobowych, dlatego ta substancja jest tak istotna.
Kolejnym bardzo ważnym składnikiem są dyspersanty. Ich zadaniem jest zapobieganie skupianiu się cząstek sadzy w silniki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nadmierna ilość sadzy w silniki znacznie pogarszać będzie właściwości ochronne oleju. Stanie się on gęstszy, będzie gorzej rozprowadzany po silniku, a w wyniku tego dojdzie do ogromnego ryzyka uszkodzenia jednostki napędowej. Co ciekawe, jeśli będzie się używało oleju z odpowiednią zwartością tej substancji, nawet jego wymiana na nowy będzie przebiegała sprawniej i łatwiej, ponieważ olej będzie w lepszej kondycji.

W tym dziale  Jakiego kuriera wybrać, żeby szybko i bezpiecznie nadać paczkę?

Jak często należy wymieniać olej w samochodzie ciężarowym?

A skoro już mowa o wymianie oleju, warto się na sam koniec dowiedzieć, jak często powinno się wymieniać olej w silniku samochodu ciężarowego. Czy jest to taki sam okres jak w przypadku pojazdu osobowego?
W przypadku samochodów osobowych zalecane jest, aby wymieniać olej co około 15 tysięcy kilometrów. W autach ciężarowych dystans ten jest znacznie dłuższy, ponieważ wielu producentów takich silników zaleca, aby olej w nich wymieniać co około 100 tysięcy kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *