Ochrona laptopa

Nowy JPK-VAT 2020 – sprawdź, co się zmieniło

Jeśli chodzi o rozliczanie się z fiskusem to w 2020 roku wprowadzono pewne zmiany i planowane jest wprowadzenie kolejnych. Warto się z nimi zapoznać i odpowiednio się do nich przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych problemów czy też kar wymierzanych przez Urząd Skarbowy. Zmiany dotyczą nie tylko kont, na które należy wpłacać podatek, ale również JPK czyli tak zwanego jednolitego pliku kontrolnego. 

Jedną z najpopularniejszych zmian dotyczących przedsiębiorców oraz osób prywatnych jest wygenerowanie indywidualnego rachunku bankowego, na który wpłacane są podatki dochodowe, VAT i inne. Okazuje się, że nie jest to jedyna zmiana. Bardzo ważne modyfikacje obejmują również jednolity plik kontrolny. Warto się nimi zainteresować, aby uniknąć niechcianych kłopotów.

Podstawowe informacje na temat zmian

Według zatwierdzonych zmian, nowy jednolity plik kontrolny VAT będzie dokumentem obejmującym ewidencję VAT oraz deklarację podatkową VAT. Oznacza to, że z dniem wprowadzenia zmian, przedsiębiorcy nie będą musieli wysyłać osobno do urzędu formularzy VAT-7 oraz VAT-7K. Oprócz tego nie będzie możliwości wysyłania załączników, takich jak VAT-ZZ, VAT-ZD oraz VAT-ZT. Jest to więc zmiana na plus obejmująca duże udogodnienie, ponieważ ograniczone zostaną formalności.

W tym dziale  Google Ads - co musisz o nich wiedzieć

Terminy obowiązywania zmian

Nowy jednolity plik kontrolny będzie obowiązywać od rozliczeń za kwiecień 2020 i będzie on początkowo dotyczył dużych przedsiębiorców zatrudniających więcej niż 250 osób i notujących obroty na poziomie powyżej 50 milionów Euro. Pozostali podatnicy będą zobowiązani do zastosowania się do zmian od 1 lipca 2020 roku.

Kary związane z błędami lub nieprzekazaniem JPK do organu skarbowego

Brak przekazania JPK do organu podatkowego wiązać się będzie z nałożeniem na podatnika kary. Jeśli jednolity plik kontrolny będzie zawierał błędy, wówczas podatnik również może się liczyć z nałożeniem kary, jeśli nie dokona odpowiedniej korekty w ciągu 14 dni od wezwania do skorygowania JPK lub jeśli w tym czasie nie złoży niezbędnych wyjaśnień. Przewidywana kara za takie błędy i opóźnienia to kwota w wysokości 500 zł.

Czy można ułatwić sobie życie?

Oczywiście przedsiębiorcy mogą liczyć na wiele ułatwień obejmujących jednolity plik kontrolny. Najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie dobrego biura rachunkowego obsługującego sprawy księgowe firm swoich klientów, w tym sprawy związane z JPK. Biura takie i księgowi są zobowiązani do zapoznania się ze zmianami i do dostosowania się do nich. Najlepiej więc powierzyć sprawy księgowości i nowego JPK specjalistom, którzy na bieżąco zapoznają się ze zmianami.

Drugim ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego oprogramowania do prowadzenia firmowej rachunkowości. Regularnie aktualizowane programy są dostosowywane do wprowadzanych zmian, więc będą one w stanie wygenerować jednolity plik kontrolny zgodny z nowymi wytycznymi i wysłać go drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego. Znalezienie takich programów nie powinno stanowić problemu dla nikogo, ponieważ wiele firm oraz internetowych biur rachunkowych posiada je w swoich ofertach.

W tym dziale  Co to jest social media marketing?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *