Czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę?

 

Zanim przystąpisz do budowania ogrodzenia sprawdź, jakie są aktualne regulacje prawne, które w zrozumiały sposób wyjaśniają najważniejsze aspekty, związane z wydzielaniem przestrzeni. Na co warto więc zwrócić uwagę i czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę?

 

Ogrodzenie budowy – zasady podstawowe

Jak zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, przed rozpoczęciem robót budowlanych należy zapoznać się z najważniejszymi wytycznymi, które określają zagospodarowanie terenu i dotyczą m.in. ogrodzenia przestrzeni, a także wyznaczenia stref niebezpiecznych.

 

Ogrodzenie budowy należy wykonać tak, aby przede wszystkim nie stanowiło zagrożenia dla pracowników i przechodniów. Ponadto jego wysokość powinna osiągnąć wartość minimum 1,5 metra. W przypadku, gdy niemożliwym jest osłonięcie terenu ogrodzeniem, należy sięgnąć po inne sposoby poinformowania przechodniów o wykonywanych pracach. Należą do nich m.in. tablice ostrzegawcze, czyli oznakowanie przestrzeni.

 

Budowa ogrodzenia a zapisy prawne

Czy ogrodzenie wymaga pozwolenia na budowę? Według zapisów w Prawie budowlanym z 1994 roku oraz informacji na www.arad.pl/czy-ogrodzenie-wymaga-pozwolenia-na-budowe-,ap88.html uzyskanie pozwolenia nie jest wymagane, jeśli ogrodzenie nie przekracza wysokości 2,20 m. Jeżeli jednak ma być ono wyższe, należy zgłosić ten fakt do organu administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast i w tym przypadku nie jest wymagana decyzja o pozwoleniu na budowę.

W tym dziale  Podesty i schody aluminiowe do pracy na wysokościach – jak wybrać odpowiedni model?

 

Budowa ogrodzenia – gdzie i kiedy ją zgłosić?

Jeśli budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia, należy złożyć odpowiednie dokumenty w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu, minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. W dokumentacji powinny zostać zawarte rodzaj i zakres działań, metoda wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Należy dysponować pozwoleniem do dysponowania nieruchomością, a także szkicem ogrodzenia.

 

Rodzaje i funkcjonalności ogrodzeń

Na rynku budowlanym dostępne są różne rodzaje ogrodzeń, w tym tymczasowe oraz docelowe. Czym się charakteryzują i kiedy sprawdzają się najlepiej?

 

Ogrodzenia docelowe

Modele o wysokiej trwałości, wśród nich warianty cynkowane, a także barwione proszkowo, wyjątkowo odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Mogą pełnić zarówno rolę informacyjną, jak i stanowić zabezpieczenie dla pracowników oraz przechodniów.

 

Ogrodzenia ażurowe

Opcja ta sprawdza się najlepiej na terenie prac budowlanych, ale także w magazynach i podczas imprez masowych.

 

Ogrodzenia pełne

Konieczna składowa wyposażenia terenu budowlanego. Złożone jest z osłaniającej plac blachy trapezowej, która jednocześnie zabezpiecza przed kurzem i hałasem. Instalacja ta jest bardzo stabilna i bezpieczna, ponieważ ogrodzenie osadzone jest na blokach, wykonanych z betonu.

 

Postaw na współpracę ze specjalistami

Przedsiębiorstwo Arad funkcjonuje na rynku budowlanym od 1996 roku, dostarczając klientom z Polski i zza granicy wysokiej jakości narzędzia i rozwiązania budowlane. W asortymencie firmy dostępne są m.in. ogrodzenia stałe lub tymczasowe, pomosty i drabiny, systemy rusztowań i wiele innych, certyfikowanych i w pełni bezpiecznych produktów. Wejdź na stronę internetową producenta i poznaj szczegóły oferty.

W tym dziale  Podesty i schody aluminiowe do pracy na wysokościach – jak wybrać odpowiedni model?