kobieta na wygodnym krześle

Wygodne krzesło do pracy przy komputerze – podpowiadamy, jaki model wybrać

Praca przed komputerem przez wiele godzin jest wymagająca. Ma wpływ na zdrowie, w tym przede wszystkim na kręgosłup. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dopasować krzesło do pracy przy komputerze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich krzeseł. Dobrze, aby każdy pracodawca wiedział, czym kierować się przy wyborze.

Regulowana wysokość i głębokość siedziska

Dobre krzesła biurowe muszą posiadać odpowiednią regulację wysokości oraz głębokości siedziska. Pracownik powinien móc tak ustawić krzesło, aby podczas siedzenia jego nogi zgięte były pod kątem 90 stopni, a stopy powinny płasko leżeć na ziemi. W takim przypadku kręgosłup jest najmniej obciążony. Równie istotna jest głębokość siedziska. Na siedzisku spoczywać powinno ok. 3/4 ud. Osoba siedząca na krześle nie będzie odczuwała nacisku na uda, a tym samym jej nogi nie będą drętwieć.

Wyprofilowane i ruchome oparcie

Dużą rolę w przypadku krzesła biurowego odgrywa także jego oparcie. Jeśli oparcie jest dobrze wyprofilowane, to automatycznie wymusza na siedzącym prawidłową postawę. Dobrze, jeśli krzesło posiada wypuklenie na wysokości odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Zwiększa to znacznie komfort siedzenia. Idealnie jest również, jeśli istnieje możliwość regulacji wysokości oparcia. Dzięki temu możliwe jest takie ustawienie oparcia, aby dawało ono właściwą podporę dla odcinka lędźwiowego oraz łopatek.

W tym dziale  Czym jest rezydencja podatkowa?

Dopasowane podłokietniki

Nie wszystkie krzesła biurowe posiadają możliwości regulacji podłokietników. Chcąc wybrać krzesło komfortowe i ekonomiczne, wybrać należy takie, które taką regulację posiada. Jest to ważne ze względu na długie pisanie na klawiaturze. Wówczas przedramiona spoczywać powinny na podłokietnikach. W takiej pozycji pracownik nie będzie obciążał nadgarstków.

Materiał wykonania

Wielu pracodawców, kupując krzesła biurowe, nie zwraca uwagi na materiał, z jakiego są wykonane. To błąd. Tymczasem materiał spełniać powinien trzy warunki. Powinien być przyjemny w dotyku, łatwy w czyszczeniu oraz zapewniać powinien odpowiednią wentylację. Dlatego z góry odrzucić można materiały skóropodobne. Materiał ten bardzo szybko się nagrzewa. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór krzesła obitego materiałem ze strukturalnej tkaniny z dodatkiem wełny lub bawełny.

Wypełnienie krzesła

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie wypełnienie krzesła, które zapewniać będzie właściwy komfort. Oznacza to, że krzesło wypełnione powinno być materiałem wysokiej jakości. W większości modeli jest to niestety zwykła gąbka, która po pewnym czasie zaczyna się odkształcać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór krzesła wypełnionego sprężystą pianką. Jej zaletą jest to, iż dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, ale przy tym nie deformuje się.

W każdym biurze co jakiś czas zmieniają się pracownicy. Przychodzą nowi, o różnym wzroście i wadze. Dobrze, jeśli każdy z nich mógłby pracować na krześle, które może dopasować do swoich potrzeb.

W tym dziale  Czym jest drobnica skonteneryzowana?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *