mężczyzna klejący kawałek drewna

Czym się wyróżniają ekologiczne kleje termotopliwe?

Nikt już nie ma wątpliwości, że środowisko naturalne wymaga szczególnej troski. Jego zanieczyszczenie jest tak duże, że nie tylko zagraża zdrowiu i życiu, ale także istnieniu planety. Z tego względu wielu przedsiębiorców wdrożyło strategię zrównoważonego rozwoju, która chroni środowisko przed zanieczyszczeniami.

Co to są kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe (https://www.buehnen.pl/kleje/niskich-temperatur) znalazły powszechne zastosowanie zarówno w wielu gałęziach przemysłowych, jak i gospodarstwach domowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim łatwemu systemowi aplikacji oraz właściwościom.

Kleje termotopliwe produkowane są na bazie polimerów i nie zawierają rozpuszczalników, dzięki temu są znacznie bezpieczniejsze dla pracowników. Kleje termotopliwe występują w postaci stałej, np. sztyftów, proszku, granulatu. Pod wpływem temperatury zmieniają swoją konsystencję na ciekłą. Dzięki temu można łatwo aplikować je na powierzchnie o różnym kształcie i porowatości. Po odłączeniu aplikatora klej szybko twardnieje i trwale łączy dwie powierzchnie.

Kleje termotopliwe stosowane są przede wszystkim w takich branżach jak:

  • opakowania,
  • motoryzacja,
  • meblarstwo,
  • elektronika,
  • papiernictwo,
  • medycyna.

Kleje termotopliwe powszechnie stosowane są w gospodarstwach domowych przy wykonywaniu drobnych napraw lub sklejaniu różnych modeli.

Ekologiczne kleje termotopliwe

Producenci klejów starają się nadążać za najnowszymi trendami technologicznymi i stale doskonalą swoje produkty, dotyczy to również polityki środowiskowej. Z tego względu w ich ofertach znajdują się także ekologiczne kleje termotopliwe.

W tym dziale  Jakiego kuriera wybrać, żeby szybko i bezpiecznie nadać paczkę?

Posiadają takie same właściwości jak kleje produkowane na bazie polimerów, ale ich są surowce naturalne. Dzięki temu ich produkcja nie jest szkodliwa dla środowiska i w zasadzie są biodegradowalne. Do najpopularniejszych klejów ekologicznych należą:

  1. Kleje produkowane na bazie skrobi – głównym składnikiem jest skrobia ziemniaczane lub pszeniczna, zawierają małą ilość cząsteczek stałych (do 30%), dlatego stosowane są głównie w przemyśle papierniczym, nie nadają się do klejenia tworzyw sztucznych i metalu, łatwo rozpuszczają się w wodzie, ale nie są wodoodporne.
  2. Kleje dekstrynowe – produkowane są na bazie zmodyfikowanej skrobi, zawierają więcej cząsteczek stałych (do 80%), ze względów ekologicznych stosowane są głównie do klejenia opakowań dla przemysłu spożywczego.
  3. Kleje kazeinowe – produkowane są na bazie mleka, po odpowiednim sformułowaniu skutecznie wiąże powierzchnie gładkie i porowate, stosowane są do klejenia szkła, porcelany oraz papieru.
  4. Kleje zwierzęce – są produktem ubocznym pozyskiwanym w trakcie uboju zwierząt. Ze względu na dużą zawartość cząsteczek stałych mają szerokie zastosowanie. Powszechnie stosowany jest w przemyśle papierniczym, muzycznym (instrumenty), introligatorskim, medycznym. Dużą zaletą tych klejów jest możliwość uzupełniania ubytków w klejonych powierzchniach.

Ekologiczne kleje termotopliwe nie zawierają żadnych toksyn, dlatego są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *