Fracht morski

Czym jest drobnica skonteneryzowana?

Drobnica skonteneryzowana to coraz popularniejszy typ przewożonych towarów. Okazuje się, że większość przedsiębiorstw logistycznych oraz spedycyjnych czerpie z niej spore zyski. Specyfika takiego przewozu wymaga jednak zastosowania szczególnych środków ostrożności zarówno ze strony przewoźnika, jak i nadawcy towaru.

Co warto wiedzieć o transporcie drobnicowym?

Warto na samym początku wyjaśnić, że transport drobnicowy cechuje się stosunkowo niewielką wagą oraz wielkością pojedynczej sztuki towaru. Do tego dolicza się możliwość wyodrębnienia pojedynczej jednostki ładunkowej oraz różnorodność kształtów i opakowań. Nie można też zapomnieć o rozproszeniu nadawców oraz odbiorców towaru. Co istotne, transport drobnicy w wielu przypadkach jest usługą przewożenia skrzynek, pudełek, beczek, worków, a także butli. W sporym uproszczeniu można rzec, że drobnicą nazywane jest wszystko to, co ma dość nietypowy kształt, a ponadto jest niewielką jednostką produktową. Nie każda osoba wie o tym, że istnieje lista produktów, które nie mogą być transportowane jako standardowa drobnica, głównie ze względu na swoją charakterystykę oraz wymóg utrzymania specjalnych warunków przewozu. Mowa tutaj przede wszystkim o materiałach wybuchowych, lekach, produktach leczniczych oraz roślinach i zwierzętach żywych. Do tego doliczane są też wyroby jubilerskie. Okazuje się, że ryzyko uszkodzenia transportu drobnicowego związane jest z opakowaniami, które przeważnie nie są bardzo trwałe. Wszelkie worki oraz pudełka bardzo łatwo jest uszkodzić, a przez to ich zawartość w niektórych przypadkach nie nadaje się już do obrotu.

W tym dziale  Strategie marketingowe w prowadzeniu franczyzy: jakie narzędzia wykorzystać?

Co warto wiedzieć o drobnicy skonteneryzowanej?

Okazuje się, że innym problemem jest różnorodność towarów. Niekiedy ciężko jest optymalnie spakować oraz umieścić w naczepie bardzo dużo nieforemnych produktów. W niektórych przypadkach wymagane jest wdrożenie właściwych procedur transportowych, które obejmują rozładunek oraz przeładunek produktów. W ten sposób możliwe jest pogrupowanie nadawców oraz wprowadzenie rejonizacje dla każdego kierowcy oraz auta. Właśnie tak działają na przykład przedsiębiorstwa kurierskie. Nie każda osoba wie o tym, jak zabezpieczyć towar drobnicowy. Najczęściej wykorzystywana jest praktyka łączenia poszczególnych produktów w jeden zbiorczy ładunek. Robi się to najczęściej już u nadawcy. Mowa tutaj właśnie o drobnicy skonteneryzowanej. W taki sposób nie tylko skutecznie zabezpiecza się opakowania przed zniszczeniem, ale też minimalizuje się czas rozładunku oraz załadunku. Co istotne, towar umieszcza się na paletach bądź nawet w kontenerach. Warto dodać, że znacznie łatwiej jest też zaplanować jego rozmieszczenie na pojeździe. Z tego powodu transport drobnicowy warto dodatkowo ubezpieczyć. W ten sposób uzyska się gwarancje otrzymania odszkodowania w przypadku potencjalnego jego uszkodzenia. Z drobnicy skonteneryzowanej korzysta coraz więcej przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *