Fracht morski

Co obejmują usługi z zakresu frachtu morskiego?

Fracht morski cieszy się coraz większą popularnością wśród firm zajmujących się handlem towarami importowanymi.

Specyfika frachtu morskiego

Co kryje się za tym pojęciem? Fracht morski to nic innego jak przewóz towarów drogą morską. Jak wiadomo, taki przewóz można przeprowadzić tylko dzięki specjalnym statkom, które nazywa się frachtowcami. Warto nadmienić, że pojęcie frachtu pierwotnie oznaczało po prostu opłatę za transport znajdujących się na statku ładunków, takich jak towary zamorskie. W obecnych czasach fracht to wszelkiego rodzaju usługi nie tylko związane z samym przewozem towarów. Co ważne, towary transportowane drogą morską muszą dotrzeć bezpośrednio do klienta. Oczywiste jest więc to, że taki transport nie jest możliwy bez skorzystania z dodatkowych środków transportu. Fracht morski jest więc szeregiem różnych usług, które warte są bliższego omówienia.

Na wstępie należy zaznaczyć, że frachtowce to statki o ogromnej ładowności, która może być wykorzystana przez wielu klientów jednocześnie. Opłata, którą należy uiścić firmie zajmującej się transportem morskim, jest obliczana na podstawie ilości załadunku oraz jego objętości. To właśnie wykorzystywana powierzchnia statku ma największy wpływ na cenę usługi. Dzięki temu, że transport drogą morską ma tak duże znaczenie dla wolnego rynku, wprowadzono zasady, dzięki którym odbiorcy towarów, płynących w tym samym kierunku, mogą liczyć na opłatę wyliczaną na tych samych podstawach. Oczywiście ceny pozostałych usług wchodzących w dostawy drogą morską są wyliczane indywidualnie, dzięki czemu zarządzanie transportem staje się dużo prostsze. Firmy korzystające z usług frachtowych, muszą być przygotowane na to, że jeszcze przed rozpoczęciem transportu należy uiścić opłatę, która nazywana jest zaliczką frachtową. Jest to przyjęte lata temu rozwiązanie, które motywuje się tym, że transport drogą morską wiąże się z wystąpieniem problemów na morzu. Problemy te wynikać mogą ze zmieniającej się pogody, która jak wiadomo, na morzu ma bardzo ważne znaczenie.

W tym dziale  Kilka pomysłów na biznes

Kto może korzystać z frachtu morskiego?

Oczywiste jest to, że nie wszystkie towary można przewozić drogą morską. Przedsiębiorcy najchętniej wybierają ten rodzaj transportu po to, aby przewieźć towary wielkogabarytowe. W transporcie najważniejsze jest pełne wykorzystanie powierzchni załadunkowej, toteż w interesie firmy przewozowej, jak i odbiorcy jest to, żeby kontenery były załadowane w jak największym stopniu. Usługi z zakresu frachtu morskiego to również wszelkie formalności ściślej związane z organizacją transportu oraz załadunku towarów. Co ważne, firmy których główną działalnością jest fracht morski, przygotowują również dokumentację celną. Dodatkowymi usługami, z zakresu spedycji są również magazynowanie towarów oraz dystrybucja. Warto nadmienić, że korzystając z wielu usług frachtowym, trzeba być przygotowanym na to, że ich kompletna cena będzie wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *